česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Vítězové

Do 21. ročníku soutěže Young Package (Mladý obal) se přihlásilo přes sedm set prací. Studenti a designéři vytvářeli obaly na téma PACKAGE UNLIMITED, tedy obaly na více použití. Kromě cen za první tři místa ve středoškolské a vysokoškolské kategorii byla letos udělena Cena CZECHDESIGN a Cena společnosti IKEA. Vyhlašovatel soutěže, společnost Model Obaly, rozdělil mezi oceněné 75 000 Kč.

Studenti vysokých škol a designéři do 30 let

1. místo, Model Obaly Prize
Matěj Peca
Pizza Box – Pizza Bin
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni


Jednoduchým a chytrým řešením lze obal na pizzu přeměnit na odpadkový koš, čímž dochází k výrazné úspoře materiálu. Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu do odpadkového koše je velmi snadná. Objekt je poté připraven k okamžitému použití. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc. Matěj Peca odevzdal koncepčně dotaženou práci s velmi pěknou grafikou a důrazem na detail.

 

2. místo
Marián Čižnár
Obalu na nože Opinel
Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě


Obal Mariána Čižnára zaujal především snadnou transformací obalu na v podstatě nový produkt. Svrchní část obalu se jednoduše odejme a zasune pod spodní část, která se tak promění ve stojan na nože. Tato práce získala druhé místo nejen za citlivě řešené grafické zpracování, ale i za konstrukční stránku.

 

3. místo
Veronika Janečková
Drink Water - Play with a Bottle

Porota na obalu nejvíce oceňuje zcela jiný, nový přístup k papíru; díky novým technologickým možnostem můžeme uvažovat o papíru jako o materiálu, který v sobě udrží vodu, dokáže nahradit plast a přitom je recyklovatelný. Autorka tuto myšlenku spojila se sekundární funkcí obalu v podobě hracích pálek pro stolní tenis, čímž se obal stává zábavným. Práce z impregnované papírové hmoty se vyznačuje vyváženou grafikou plně odpovídající tvaru a charakteru obalu.


Studenti středních a vyšších odborných škol
1. místo
Adéla Bláhová
GeoFood
Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě

GeoFood velmi dobře vystihuje zadání soutěže. Porota si cení nejen druhotné funkce, ale rovněž užitné hodnoty a potenciálu celého konceptu. Obal s dobře zvládnutou grafikou má estetickou, dekorativní, ale i informační funkci. Slouží jako mapa a může být pěkným suvenýrem pro turisty navštěvující Prahu. Obal si při víceúčelovému charakteru zachovává jednoduchost a podobnou metodou může být zabaleno spoustu jiných produktů.

 

2. místo
Valerie Kropáčová
Obal na mouku s dvojím využitím
Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové

Práce s materiálem je hlavním rysem a doménou obalu na mouku z pečicího papíru od Valerie Kropáčové. Pečicí papír tvoří spodní část obalu a je na pohled zřejmý, protože je použit na správném místě. Poté, co obal splní svoji funkci, dá se snadno použít na pečení. Rozměr pečicího papíru sedí na velikost většího plechu. Jednoduchá grafika velmi dobře odpovídá charakteru produktu. V obalu se nachází i malý recept na kartičce, která slouží i ke zpevnění obalu.

 

3. místo
Hana Koubková
Let Yourself Disappear!
Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín

Obal je založený na velmi jednoduché a hravé myšlence, která porotu okamžitě zaujala. Grafika je minimalistická a přesvědčivá zároveň. Sáček si můžeme nasadit na hlavu, aniž bychom ztratili orientaci v prostoru. Autorka dokázala bez jakýchkoli technických inovací posunout hranice již stávajícího obalu, který tak získává zábavnou funkci.

 

Cena CZECHDESIGN
Martina Doležalová
Z papírové tašky obal na knihu
Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně


Autorce se povedlo vymyslet praktické řešení otázky, co s taškou, ve které si odneseme svou oblíbenou knihu domů. Jednoduchou přeměnou z ní vytvoříme obal na knihu, který ji bude chránit v knihovně, nebo před zvědavci, kterým nechceme prozradit, co zrovna čteme. Obal je dotažený nejen myšlenkou, ale i graficky.

 

Cena společnosti IKEA
Nikola Kolářová
Herbals
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě

Tato práce je příkladem ekologického obalu. Nikola Kolářová vytvořila obal na semínka, který nemusí skončit v koši, ale můžeme ho zasadit. Semínka jsou zalisovaná přímo v papíře s přídavkem přírodních hnojiv. Obal se rozloží v půdě a nevzniká žádný nadbytečný materiál. Herbals je zároveň osevnou páskou, která se po odtrhnutí na označeném místě umístí do květináče. Práce s jednoduchou a jasnou grafikou se tak stává pomocníkem při sázení rostlin.