česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Porota

V porotě Young Package zasednou zástupci LEGO a IKEA

V porotě 21. ročníku mezinárodní soutěže Young Package zasedne Zdeňka Pecková z IKEA a obalový designér Lukáš Brza ze společnosti LEGO. Předsedou poroty je již tradičně Jan Činčera, zakladatel stejnojmenného obalového studia. Pětici porotců doplní také Michal Marko a Michal Šafář, kteří v soutěži v minulých letech zabodovali a umístili se na vysokých příčkách.

Druhou dubnovou sobotu se sejde pětice odborníků, aby vybrala ty nejlepší obaly na téma PACKAGE UNLIMITED. Vítězové si rozdělí 70 000 Kč.

JAN ČINČERA (STUDIO ČINČERA)

Nejvýraznější obalový designér u nás absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor Zpracování papíru a obalová technika. Zásadní pro něj bylo setkání s J. H. Kocmanem v roce 1983, který mu ukázal, že papír je nejen průmyslový, ale i poetický materiál. Od roku 1984 do roku 1989 pracoval ve Středisku obalového inženýrství Pražských papíren, po roce 1989 pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění jako asistent profesora Miloše Šejna v Ateliéru konceptuální tvorby. V té době se zajímal především o autorský papír a knihu. V roce 1994 založil s manželkou Zorou Studio Činčera, které společně provozují dodnes.


LUKÁŠ BRZA (LEGO)

Vystudoval průmyslový design na VUT v Brně a v Aalborg Universitet v Dánsku. Dnes pracuje jako obalový designér ve společnosti LEGO, kde se zabývá vývojem obalů od jejich navrhování přes zpracování až po uvedení na trh. Má veliké zkušenosti ze zahraničí a je držitelem několika designérských ocenění. O tom, jaké to je pracovat v LEGU, co je v jeho očích kvalitní design a co by doporučil studentům a mladým designérům, se dočtete v našem rozhovoru.


ZDEŇKA PECKOVÁ (IKEA)

Zájem o design a umění u ní vždy bojoval s láskou ke sportu. Po dlouholeté převaze sportu, kdy působila na pozici tiskové mluvčí pořadatele běžeckých závodů, dostala příležitost stát se součástí fenoménu ve světě nábytku, bytových doplňků a designu. Stejně tak jako IKEA změnila podobu domácností takřka všude na světě, změnila i život Zdeňky Peckové. Starat se o komunikaci v této společnosti pro ni znamená každý den mluvit o designu, který je dostupný co nejvíce lidem, inspirovat je a vytvářet jim tak lepší každodenní život. Práce ji nesmírně baví a naplňuje. Firma v sobě totiž spojuje její náklonnost k interiérovému designu, skandinávskému způsobu přemýšlení i typicky švédskému respektu k přírodě a jejím zdrojům. Ten v IKEA prostupuje vším, čemu se v ní věnují, od plochých krabic, které zaberou co nejméně místa, až po vývoj produktů.


MICHAL MARKO (MODEST STUDIO)

Designér z kreativního kolektivu Modest Studio Michal Marko vyhrál soutěž Young Package v roce 2014. Tehdy zaujal porotu ekologickým obalem na více použití. Po soutěži absolvoval stáž v inovačním centru společnosti Model Obaly, při které si vyzkoušel navrhování nejrůznějších druhů obalů. Vyhrál soutěž Werk design a stejně tak obsadil nejvyšší příčku v soutěži Sweedish innovation prize. Je také spoluzakladatelem projektu TheTouch, který se zaobírá nositelnou elektronikou (weareables).


MICHAL ŠAFÁŘ

Michal Šafář uspěl v soutěži Young Package už v roce 2013, kdy se svým obalem oPhone Box získal třetí místo ve vysokoškolské kategorii. V roce 2015 získal cenu Model Obaly za obal PRESETn. Má několikaleté zkušenosti s vývojem obalů, ve společnosti GRD servis působí již devět let jako vývojový konstruktér. Společně se svým pracovním týmem získal i několik ocenění POPAI Awards Czech republic. V obalovém designu upřednostňuje minimalistickou grafiku s důrazem na objekt a obalový materiál.