česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

28. 4. 2017

Matěj Činčera a Jan Kloss navrhli minulý rok víceúčelový katalog pro soutěž Young Package. Ten natolik zaujal porotu Fénix content marketing, že si vysloužil první místo v kategorii jednorázové…

24. 4. 2017

Výstavu Young Package 2017 navrhne designérské duo Hermann & Coufal. Designéři Matěj Coufal a Eduard Herrmann jsou nositeli několika ocenění a mají za sebou spolupráci s českými firmami jako je…

Hladká lepenka

Z celkové produkce papírů a lepenek tvoří obalové materiály asi 45 %. Vlnitou lepenku, která bývá často využívána pro své výhodné funkční vlastnosti, jako je schopnost tlumit nárazy a vibrační vlivy, je představena v článku o vlnité lepence. Neméně důležitým hráčem obalového průmyslu je však i lepenka hladká, jejíž vlastnosti se pokusíme přiblížit nyní.

V dřívějších dobách bývala lepenka jednoduše silnější vrstva horší papíroviny, i dnes se ale lepenka vyrábí na podobných strojích jako papír. Rozdíl mezi nimi spočívá nejen v kvalitě papíroviny, ale i v tom, že papír bývá zpravidla jednovrstvý, zato lepenka mívá dvě i více vrstev.

Hladká lepenka se dělí dle povrchové úpravy na natírané, nenatírané nebo polévané lepenky, dále je sledována surovina převládající ve hmotě lepenky. Barva lepenky je buď bílá neb hnědá.

Pomocí skládání, sešívání nebo lepení dostává hladká lepenka trojrozměrnou podobu. Protože zaručuje výrobku pevnou ochranu a zároveň je snadné ji povrchově upravovat a kvalitně potiskovat, těší se velké oblibě. Pro obalový průmysl je také důležitá snadná manipulace a mechanizace výroby a také to, že se jedná o materiál snadný na přepravu. Upřednostňována bývá i z ekologických důvodů – na rozdíl od podobných obalů z plastů je lepenka 100% recyklovatelná.

Podle gramáže a tedy tvrdosti je hladká lepenka využívána na výrobu nejrůznějších druhů výztuží, desek, paspart nebo krabiček.