česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Téma

Téma soutěže Mladý obal pro ročník 2013: Stárnutí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) žije dnes na Zemi 605 miliónů lidí starších 60 let. Od roku 1980 vzrostl jejich počet dvojnásobně a do roku 2050 by měl překročit 2 miliardy, což bude představovat jednu pětinu celkové populace planety. Počet obyvatel starších 80 let se ve stejné době dokonce zečtyřnásobí. Z pohledu designérů, kteří navrhují předměty každodenní potřeby, se jedná o výzvu i zodpovědnost zároveň.

Stárnutí přináší do lidského života řadu změn. Zhorušující se zrak, sluch i jemná motorika vedou k tomu, že se s obtížemi začneme postupně setkávat i tam, kde bychom je dříve nečekali. Z obalů, navržených pro zdravé a silné lidi, se stávají nedobytné pevnosti, s nimiž musíme svádět každodenní boj. I banální problémy mohou vést k pocitu méněcennosti a částečné izolaci seniora od společnosti. Kdo jsou dnešní senioři a jak sejim žije? Co jim ztěžuje život a co jim chybí?

Navrhněte obal, který seniorovi pomůže překonávat každodenní nesnáze a usnadní mu
cestu k plnohodnotnému, aktivnímu stáří. Účastník soutěže by měl citlivě zohledňovat zásady equal
designu a uvědomit si, že navrhováním obalu pouze pro seniory do určité míry podporuje jejich vyčlenění ze společnosti. V tomto duchu by potom měl navrhnout obal, který bude pomáhat seniorům, ale poslouží i ostatním věkovým skupinám. Designér by se dále měl zamýšlet nad užitím vhodných barev, typografie, úměrných velikostí i materiálů.