česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Vítězové

Z celkového počtu 855 přihlášených prací porota vybrala následujících sedm vítězů:

Mladý obal 2012 – seznam vítězů

Autorem fotografií je Ota Nepilý.

Téma pro rok 2012: Čaj

Studenti vysokých škol a designéři do 30 let

1. Katarina Matković, Tihana Pecirko, Jen  můj šálek čaje

Chorvatsko

Výrok poroty: Zrychlená doba si žádá rychlá řešení. Pro všechny, kdo jsou neustále v jednom kole, nabízejí vítězky jednoduchý způsob, jak si i v každodenním shonu dopřát oblíbený šálek čaje. Díky inteligentnímu konstrukčnímu řešení s sebou nemusíte nosit čajové sáčky ani hrníček, vše potřebné v sobě ukrývá jediná kapsička, která se hravě vejde do každé kabelky. Nejvyšší příčku si vybojoval obal na čaj, který v sobě dokázal harmonicky propojit tři důležité aspekty: promyšlené konstrukční řešení, osobitou grafiku a v neposlední řadě inovativní přístup ke tradičnímu nápoji.

2. Martin Štěpánek, Yunnan

Univerzita Hradec Králové, Česká republika

Výrok poroty: Pokud se k chuti kvalitního čaje připojí i vytříbené zpracování obalu, stává se z každého pití malá slavnost. Autor série obalů na Yunnan Green představil jednu z nejzdařilejších čajových grafik, která ve spojení s měkkou deformací a pergamenovou náhradou plně vystihuje materiál vhodný k zabalení aromatického čaje.

3. Veronika Pethö, Rip & Tea

University of West Hungary, Maďarsko

Výrok poroty: V podání autorky krabičky Rip & Tea se každá příprava čaje mění v krátkou hru s odtrháváním čajového sáčku. Poetická zpráva, kterou každý jednotlivý sáček ukrývá, ladí s atmosférou čajové pohody a doplňuje povedený nápad.

Cena Slovenského centra dizajnu

Martina Ľuptáková, Zelený čaj

Slovenská technická univerzita, Slovensko

Výrok poroty: Slovenské Centrum Dizajnu se rozhodlo v letošním roce ocenit práci, která neobvyklým způsobem vyřešila princip zavěšení čajového sáčku. Tvar, snadno využitelný pro další grafické zpracování, připomíná čajový lístek a vytváří z tohoto obalu výrazný a snadno zapamatovatelný předmět.

Studenti středních a vyšších odborných škol

1. Matěj Picek, FruiTea

Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, Česká republika

Výrok poroty: Čajové sáčky nemusejí ležet úhledně složené v krabičce. Chcete-li mít svůj oblíbený druh stále při ruce, nejspíš oceníte praktičnost tohoto jednoduchého, ale dobře zpracovaného, uživatelsky příjemného a navíc zábavného obalu, jenž dokázal  tvůrčím způsobem využít známý princip ke zcela novému účelu.

2. Matyáš Kočnar, Jsem obal na čaj a stojím si za tím

Střední umělecká škola Ostrava, Česká republika

Výrok poroty: Při otevírání této čajové krabičky si budete na chvilku připadat, jako byste potají nakukovali do babiččina peřiňáku. Čistota  a preciznost konstrukčního řešení, umocněná barevným konstrastem černé a bílé i minimalistickým grafickým pojetím, vám připomene vůni nadýchaných podušek a zdůrazní exkluzivitu této jedinečné a výrazné krabičky.

3. Marie Vávrová, Zhong

Vyšší odborná škola grafická, Praha, Česká republika

Výrok poroty: Krabička na sypaný čaj ve tvaru pentagonu znázorňuje čínskou čajovou nádobu zvanou zhong. V poličce mezi ostatním čajovým nádobím ji snadno přehlédnete, barevností i čistým grafickým akcentem totiž evokuje Asii a vystihuje až ortodoxní vztah k tradičnímu způsobu pití čaje.