česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Kateřina Puncmannová

Rodačka z Kolína, Kateřina Puncmannová, vyhrála mezinárodní soutěž obalového designu Young Package, kterou od roku 1996 vyhlašuje společnost Model Obaly a. s. a od roku 2009 ji organizuje CZECHDESIGN. Porotu zaujala hravým víceúčelovým obalem na malířskou štětku a štětce, který se dá snadno složit na malířskou čepici. Absolventka Střední průmyslové školy grafické Hellichova v Praze vystihla zadání soutěže Open & Play a získala 30 000 Kč.

Jak jsi se dostala ke studiu grafického designu?

Když jsem se hlásila na střední školu, nevěděla jsem, co to je grafický design. Ale malovala jsem, na přijímačkách jsem získala nejvíce bodů a během studia v Praze jsem zjistila, že mě to strašně baví. Pak jsem v tom pokračovala na Západočeské univerzitě v Plzni, kde studuji grafiku a vizuální komunikaci.

Máš nějakou práci v oboru?

Působím v grafickém studiu Brejski. Před tím jsem byla na několika stážích v reklamním prostředí. Na konci prvního ročníku jsem začala spolupracovat právě s lidmi z Brejski. Moje práce se jim líbila a první, co jsem pro ně dělala, byla výroční zpráva pro Národní galerii.

Na jakou svou dosavadní práci jsi nejvíce pyšná?

To se musím zamyslet. Nejspíš na leporelo, které jsem navrhla jako dárek pro svého otce. Měl z toho ohromnou radost a já tím pádem také. Ale myslím, že například mapa pro Národní galerii se mi povedla.

Co ty a obalový design?

Já se přiznám, že se obalovému designu trochu vyhýbám, více mi vyhovuje myšlenka obchodů bez obalu. Young Package je moje první zkušenost s obalem jako takovým. Zadání navrhnout obal na téma Open & Play bylo součástí našeho semestrálního úkolu.

Jak si pojala téma Obal jako hra?

Dlouho jsem nad tím přemýšlela. Hned jsem ale věděla, že nechci dělat krabičku na jedno použití, na které bude vyobrazeno bludiště. Ani se mi nelíbil nápad navrhnout obal, ze kterého si jen něco vystřihnu. Přála jsem si, aby to bylo velmi úzce spojeno s produktem, který obal bude chránit. Štětka mě napadla díky taťkovi, se kterým jsem zadání řešila. Máme velký dům, všechno se doma točí kolem zahrady, a tak mi nakonec poradil ať udělám obal na malířskou štětku.

Jak jsi obal vyráběla?

Důležitý byl tisk, se kterým mám velmi špatné zkušenosti. Jediná tiskárna, která mě nikdy nezklame je na Hellichovce, kde jsem si potiskla i vítězný obal. Z hlediska konstrukce pro mě bylo důležité, že se to má složit na čepici. To, zda to bude štětka nebo štětec jsem řešila až následně. Na barevně výrazné papíry, ze kterých je finální obal zhotoven, mě přivedli až spolužáci ve škole.

Nechtěla jsem, aby to bylo jednobarevné, tak mě napadlo přidat samolepky, které se dají snadno strhnout. Fungují také jako návod, který není součástí skládaného papíru, a tudíž se nám neztratí. Tiskla jsem to několikrát. Původně byla jen oranžová varianta. Hledala jsem také vhodné samolepky, protože ty původní ničily papír.

Znáš soutěž Young Package?

Ano, soutěž je stejně stará jako já. Poprvé jsem o ní slyšela na střední škole. Myslím si, že když člověk studuje grafický design, tak to znát musí.

Jak naložíš s výhrou 30 000 Kč?

Nejspíš budu cestovat. Kamarádka mi poradila, že si mám pořídit něco, co bych si normálně nekoupila, tak uvidím...

Jaké téma by měla mít soutěž v roce 2018?

Obal na nářadí. Nebo na elektroniku, například obal na televizi. Podle mě se všichni hlásí s obaly na jídlo, často mám pocit, že "to už jsem viděla".

Máš nějaký vzkaz pro budoucí soutěžící?

Ať se nebojí přihlásit. Třeba to vyhrajou :-)

Jako ty!