česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

28. 4. 2017

Matěj Činčera a Jan Kloss navrhli minulý rok víceúčelový katalog pro soutěž Young Package. Ten natolik zaujal porotu Fénix content marketing, že si vysloužil první místo v kategorii jednorázové…

24. 4. 2017

Výstavu Young Package 2017 navrhne designérské duo Hermann & Coufal. Designéři Matěj Coufal a Eduard Herrmann jsou nositeli několika ocenění a mají za sebou spolupráci s českými firmami jako je…

Od lepenky po krabici

V předchozích rubrikách jsme popsali různé druhy lepenek, jejich dělení a také způsob výroby. Výrobou hladké či vlnité lepenky, ale práce v obalovém průmyslu nekončí. Z lepenek je teprve teď možné vyrobit nejrůznější druhy krabic a obalů.

KRABICE

Ještě předtím, než ale k samotnému ohýbání a skládání dojde, přichází na řadu fáze tisku, kašírování a svoji úlohu sehrají i vysekávací stroje. V současné době už dostupná zařízení umožňují plnobarevný tisk ve velmi vysoké kvalitě a také celou řadu dalších úprav, které souhrnně řadíme mezi dokončující zpracování.

V této fázi dokončování obalů dochází i k tzv. bigování nebo falcování. Při něm jsou na hrany obalu vtlačeny tenké linky, které usnadňují následné ohýbání lepenky. Díky bigování pak materiál nepopraská a u tiskovin je lépe ohýbán.

Nejdůležitějším momentem je během dokončovacího zpracování jistě fáze tvarového výseku, při které získává lepenka svůj výsledný tvar. Způsobů vysekávání existuje v obalovém průmyslu hned několik, my zmíníme pouze tři nejrozšířenější: Slotrování, tedy vyřezávání tvaru obalu pomocí rotačních nožů. Pro tuto operaci se používá speciální stroj, tzv. „slotter“. Technikou slotrování bývají vyřezávány nejjednodušší tvary. Složitější tvary je potom možné získat pomocí rotačních nebo plochých výsekových forem. K výhodám plochých forem patří snadná manipulace se stroji i rychlá obsluha.

krabice2

Po vysekávání přichází na řadu skládání nebo v případě potřeby lepení či šití jednotlivých lepenkových dílů. Sestavování musí být dokonalé, aby zajistilo výslednému obalu nejen estetické, ale i funkční kvality. Na konečnou podobu mají vliv nejen samotná zařízení, ale i použité materiály – právě zde vyplynou na povrch veškeré konstrukční a designové nedostatky. V této fázi rozlišujeme čtyři základní typy obalů, které označujeme anglickými názvy:

  1. straight-line box: krabice, u níž je použito pouze jednobodového lepení, při němž je lepidlo nanášeno pouze na klopny krabice a po jejím složení vznikne už hotový obal.
  2. crash-lock bottom: krabice je složena a slepena tak, že se po jejím otevření automaticky spustí a otevře dno
  3. 4-corner box: krabice se čtyřmi rohy, u níž je využito čtyřbodového lepení
  4. 6-corner box: krabice se šesti rohy, u níž je využito šestibodového lepení

Lepení velkých ploch označujeme jako kašírování. Ve výrobě obalů se obvykle využívá, není-li možno dostatečně rychle, nákladově efektivně a přitom kvalitně potisknout určitý materiál. Potiskne se tedy kvalitnější papír a ten se nakašíruje (nalepí) na podkladový materiál (vlnitou lepenku apod.).

krabice3

Šitím se spojují hlavně pěti či sedmivrstvé vlnité lepenky, které jsou určeny pro přepravu předmětů větší hmotnosti. V takovém případě by pouhé lepení či skládání nezajistilo potřebnou pevnost. Šití je, stejně jako lepení, možno včlenit přímo do automatizované výroby.