česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Hladká lepenka

Z celkové produkce papírů a lepenek tvoří obalové materiály asi 45 %. Vlnitou lepenku, která bývá často využívána pro své výhodné funkční vlastnosti, jako je schopnost tlumit nárazy a vibrační vlivy, je představena v článku o vlnité lepence. Neméně důležitým hráčem obalového průmyslu je však i lepenka hladká, jejíž vlastnosti se pokusíme přiblížit nyní.

V dřívějších dobách bývala lepenka jednoduše silnější vrstva horší papíroviny, i dnes se ale lepenka vyrábí na podobných strojích jako papír. Rozdíl mezi nimi spočívá nejen v kvalitě papíroviny, ale i v tom, že papír bývá zpravidla jednovrstvý, zato lepenka mívá dvě i více vrstev.

Hladká lepenka se dělí dle povrchové úpravy na natírané, nenatírané nebo polévané lepenky, dále je sledována surovina převládající ve hmotě lepenky. Barva lepenky je buď bílá neb hnědá.

Pomocí skládání, sešívání nebo lepení dostává hladká lepenka trojrozměrnou podobu. Protože zaručuje výrobku pevnou ochranu a zároveň je snadné ji povrchově upravovat a kvalitně potiskovat, těší se velké oblibě. Pro obalový průmysl je také důležitá snadná manipulace a mechanizace výroby a také to, že se jedná o materiál snadný na přepravu. Upřednostňována bývá i z ekologických důvodů – na rozdíl od podobných obalů z plastů je lepenka 100% recyklovatelná.

Podle gramáže a tedy tvrdosti je hladká lepenka využívána na výrobu nejrůznějších druhů výztuží, desek, paspart nebo krabiček.