česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Jak vyhrát Young Package?

Ptáte se, co mají společného výherci mezinárodní designérské soutěže? Láká vás možnost porovnat svůj nápad se stovkami dalších designérů z různých zemí? Chcete vyhrát finanční odměnu a získat možnost absolvovat honorovanou stáž v inovačním centru a zjistit, jak funguje design v praxi? Pojďme se společně podívat na to, jak vyhrát mezinárodní soutěž obalového designu Young Package, do které se hlásí stovky designérů z různých koutů světa.

1 / dokonale pochopit zadání

Je dokázáno, že dorůstající generace méně čte a obecně při čtení textů online skáčeme po titulcích a odrážkách. U designérských soutěží se ale opravdu vyplatí číst pozorně. Právě špatně pochopené zadání bývá častou příčinou neúspěchu v designérských soutěžích.

 

Číst pozorně až do konce. A ještě jednou znovu.

Například téma letošního ročníku Young Package je Open & Play. Designéři se mylně domnívají, že se jedná o obal na hračku. Hračku zabalit lze, ale téma se zaměřuje na jakýkoli obal, který bude zábavný a kromě běžných funkcí obalu bude mít hravý charakter. Obal může mít zábavnou grafiku, nebo může fungovat jako hra.

2.místo Young Package 2015 – HAPPY BIRTHDAY from Slovakia, Richard Jenešík, Technické univerzity v Košicích, Produktový design,Vyhlášení 20. ročníku Young Package, Foto: Tomáš Polák

2.místo Young Package 2015 – HAPPY BIRTHDAY from Slovakia, Richard Jenešík, Technické univerzity v Košicích, Produktový design,Vyhlášení 20. ročníku Young Package, Foto: Tomáš Polák

2 / splnit soutěžní podmínky

Skoro každá designérská soutěž má nějakou soutěžní podmínku. Může jít například o omezení při volbě materiálu nebo ve způsobu doručení návrhu soutěžícícho. Některé soutěže požadují pouze elektronické materiály. Ty náročnější, zpravidla prestižnější soutěžě, požadují vypracovaný prototyp nebo vytištený návrh.

Použít správný materiál a na nic nezapomenout.

Například v soutěži Young Package musí převážnou část obalu tvořit papírový materiál a práce musí být označena vygenerovaným kódem, který soutěžící dostanou po online registraci.

3 /  být o krok napřed

Soutěžící, kteří o zadání přemýšlí do hloubky a svůj návrh obohatí o "něco navíc", zvyšují své šance na úspěch. Ať už je to krátký doprovodný text, díky kterému porota pochopí, jak jste to vlastně mysleli, nebo kreativní zpracování soutěžních podmínek.

Pohrát si s podmínkami i zadáním. Být třeba i kreativní.

V roce 2016 vyhrál soutěž Young Package Matěj Peca se svým víceúčelovým obalem na pizzu. Soutěžní kód, který mu byl přidělen a musí být součástí odevzdaného prototypu, ztvárnil do podoby účtenky na pizzu. Ve chvíli, kdy se porota rozhodovala, zda je toto skutečně nejlepší obal, tento malý detail rozhodl o tom, že si mladý designér první místo opravdu zašlouží.

1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, fotografie: Tomáš Polák

4 / navrhovat odpovědně

Na první pohled to nemusí být čitelné, ale každá designérská soutěž ve svém důsledku pomocí designu řeší nějaký problém. A takový problém má vždy souvislosti. Právě soutěžní návrhy, které nejen splňují zadání, ale řeší nějaký globální společenský problém získávají velkou pozornost porotců a často vítězí.

Koukat se kolem, reflektovat dobu.

V soutěži Young Package je odpovědných obalů opravdu hodně. Ať už je to biodegradovatelný obal na jídlo, který po použití rozkvete Michala Marka z roku 2014, snadno otevíratelný obal na mléko pro seniory od Matuše Mitase z roku 2013 nebo papírový obal na vodu Veroniky Janečkové z roku 2016.

3. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle, fotografie: Tomáš Polák

5 / dodržet deadline

Designéry proklínané slovo je nakonec nejdůležitější soutěžní informací. Není nic horšího, než když o svém nápadu dlouho přemýšlíte, probíráte návrh s přáteli, tvoříte hodiny v ateliéru a nakonec to všechno prošvihnete. Zapište si datum odevzdání na viditelné místo nebo si třeba nastavte upozornění do telefonu.

 

Prostě hlavně nezapomenout.

 

Deadline pro odevzdání obalu do soutěže Young Package je letos pátek 24. března 2017. V tento den musí být obal nejpozději podán na poště.

 

Zkuste si návod v praxi a přihlašte se leto do Young Package.