česky / english

Mezinárodní soutěž obalového designu

aktuality

19. 6. 2017

Už ve čtvrtek začíná výstava 40 nejlepších obalů na téma Open & Play. Připomeňte si vítězné návrhy, které zabodovaly v konkurenci 744 soutěžících. Výstavu, která bude v Galerii CZECHDESIGN k…

13. 6. 2017

Podívejte se na fotografie ze slavnostního předávání cen v soutěži Young Package, které se odehrálo 26. května 2017.

Fotografie: Jan Hromádko

15. 5. 2017

 

Porota vybrala čtyřicítku nejpovedenějších obalů na téma Open & Play. Prohlédněte si obaly, které mají šanci získat některou z cen. Galerii finalistů naleznete zde.

3. 5. 2017

Do 22. ročníku soutěže se přihlásilo přes sedm set designérů ze všech kontinentů. O tom, který z nich získá nejvyšší ocenění, Model Obaly Prize, se dozvíme 26. května 2017 v 19:00 v klubu DUP 36 v…

Inspirace: 5 hravých obalů na téma Open & Play

Každoročně si nad tématem soutěže Young Package lámou hlavu stovky designérů.
Vždy se sejde mnoho návrhů z celého světa, které s sebou nesou spoustu originálních myšlenek, ne všechny ale splní zadaní. Letošním tématem je Open & Play s podtitulem "obal jako hra". Pojďme si představit některé z nápadů, které by splňovaly podmínky soutěže a určitě by letos měly šanci na úspěch.

Každoročně si nad tématem soutěže Young Package lámou hlavu stovky designérů. Vždy se sejde mnoho návrhů z celého světa, které s sebou nesou spoustu originálních myšlenek, ne všechny ale splní zadaní. Letošním tématem je Open & Play s podtitulem "obal jako hra". Pojďme si představit některé z nápadů, které by splňovaly podmínky soutěže a určitě by letos měly šanci na úspěch.

Filmy přímo z krabice od pizzy

Společnost Pizza hut se snažila uchopit obal na pizzu v trochu jiném podání. Uvědomila si, že pizzu mají lidé často spojenou s filmovými večery, a tak tuto myšlenku dále rozvinula se společností Ogilvy Hongkong. A tak vznikl Blockbuster box, obal z kterého se dá vytvořit funkční projektor. Díky tomu, že je obal víceúčelový, ekologický a hravý, splňuje letošní téma Open & Play.

Blockbuster Box, Pizza Hut, Business Insider

Blockbuster Box, Pizza Hut, Business Insider

Křížovky z obalu?

Spojit křížovky a čaj, to byl nápad Barbory Cekotové, která za tento obal získala v roce 2013 třetí místo v mezinárodní soutěži Young Package. Tématem 18. ročníku bylo Stárnutí, a tak porota kladně hodnotila přístup a zamyšlení se nad samotným obalem. Spojením hry, která má za cíl procvičit mysl a paměť, a hezkým odpočinkem stráveným u šálku čaje vzniká jedinečný obal.

Young Package 2013, Stárnutí, Barbora Cekotová, Foto: Filip Šach

Domino jinak

Obaly na pizzu jsou v tomto směru oblíbené, a tak další z nápadů, který zde máme jsou obaly pro společnost Domino’s. Firma se rozhodla, že v novém designu by měli jít ke kořenům samotné značky. Oslovili agenturu Jones Knowles Ritchie, která vytvořila jednoduchý design tak, abyl ladil s celým konceptem firmy a zároveň propojil samotné spotřebitele. Obaly jsou ve stylu hry domino, takže po větší objednávce může hra začít. Zábavná grafika obalu povýšila pizzu na hravý objekt a dokonale zapadá do letošní koncepce Young Package.

Domino's pizza package, Jones Knowles Ritchie, zdroj: The Dieline

Domino's pizza package, Jones Knowles Ritchie, zdroj: The Dieline

Obal jako společenská hra

K narozeninovým oslavám rozhodně patří společenské hry. Richard Jenešík proto vytvořil jedinečný set Happy Birthday, který nabízí vše, co je na takovéhle oslavy třeba. Narozeninový set je vytvořený tak, aby splnil nejednu funkci. Na první pohled se to může jevit pouze jako obal na alkohol, ale po rozevření je jasné, že oslava nebude spočívat pouze v pití alkoholu, ale též hraní her, a to karetních. Za tento obal získal v loňském roce Richard Janešík 2. místo.

HAPPY BIRTHDAY from Slovakia, Richard Jenešík, Foto: Tomáš Polák

HAPPY BIRTHDAY from Slovakia, Richard Jenešík, Foto: Jan Hromádko

Hravá grafika

Dalším z hravých obalů jsou žvýkačkové obaly od Trident Gum. Celý design navrhl Hani Douaji v několika variantách. Tyto obaly mají jak pánskou, tak dámskou verzi, která určitě pobaví nejednoho příznivce žvýkaček. I úplně obyčejný a vcelku jednoduchý nápad může zcela změnit a zatraktivnít estetiku obalu.

Trident Gum, Hani Douaji, zdroj: Packaging of the world

Trident Gum, Hani Douaji, zdroj: Packaging of the world

Myslíte si, že to jde i jinak?

Máte skvělý nápad na obal, který by se přesně hodil na téma Open & Play? Tak ho rozhodně pošlete do naší mezinárodní soutěže Young Package, která má deadline 24. března 2017. Vítězové si mezi sebou rozdělí 75 tisíc Kč.